Warsztaty Mechaniczne Oddział Piła są częścią spółki Exalo Drilling S.A. utworzonej w lutym 2013 roku z połączenia pięciu spółek wiertniczo-serwisowych z Grupy PGNiG: PNiG NAFTA Piła S.A., PNiG Jasło S.A., ZRG Krosno sp. z o.o., PN „Diament” sp. z o.o.,  PNiG Kraków S.A..

Warsztaty w Pile rozpoczynały swoją działalność w 1956 roku jako jednostka utrzymywania ruchu urządzeń naftowych ówczesnego zakładu Poszukiwania Nafty i Gazu NAFTA Piła. Pierwszą siedzibą warsztatów były obiekty znajdujące się przy ul. Walki Młodych 49 w Pile przejęte od Spółdzielni Pracy „Młot”. Zachowując nazwę „Młot” warsztat działał w tym miejscu przez kolejne 40 lat aż do 1996 roku. W tym roku PNiG NAFTA Piła zakończyła inwestycję dotyczącą budowy nowego warsztatu na terenie Bazy Handlowo – Materiałowej mieszczącej się w Pile przy Al. Powstańców Wielkopolskich 167. Tak więc od 1996 roku dla warsztatu rozpoczął się nowy rozdział jego funkcjonowania. Swoje usługi mogą realizować w nowych halach remontowych o łącznej powierzchni ponad 5 500 m², wyposażonych w nowoczesny sprzęt oraz maszyny. Zadania jakie realizował i nadal je wykonuje to remonty podzespołów urządzeń wiertniczych, w tym: silników wysokoprężnych, pomp tłokowych i wirowych oraz sprężarek, a także produkcja nowych elementów, części urządzeń i konstrukcji. Można tu wykonywać obróbkę skrawaniem, giąć i obrabiać blachy, wykonywać pełny zakres prac spawalniczych, prowadzić kontrolę, badania i naprawy elementów przewodu wiertniczego, prowadzić badania nieniszczące. W 2009 roku została oddana do użytku komora lakiernicza wraz z śrutownią. Zapewnia to optymalne warunki do sterowania procesem technologicznym, zapewniając najwyższą jakość świadczonych usług. Obecnie grupa ponad 90 pracowników wykorzystując swoje bogate doświadczenie realizuje zlecenia na rzecz przemysłu naftowego zarówno w kraju jak i za granicą. Jako Spółka posiadamy funkcjonujące systemy zarządzania jakością, środowiskiem oraz bezpieczeństwem który jest zgodny z następującymi normami: ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018.

Dodatkowo posiadamy certyfikat API na wyroby produkowane zgodnie z normą API Spec 7-1 oraz API 6A. Certyfikat daje prawo do znakowania Monogramem API (znakiem jakości) wyrobów produkowanych objętych tym certyfikatem.